Артур Сімейкоадвокат

Правила вручення повісток під час мобілізації: що важливо знати

Щодо вручення повісток

Після оприлюднення Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України №560 (далі – Порядок №560), моїми колегами було надано безліч консультацій стосовно процедури вручення повісток. Разом з тим, дозволю стисло і по суті зупинитися на основних положеннях Порядку №560 в тій його частині, якою унормована процедура вручення повісток.

По-перше. Звертаю увагу на те, що Порядком №560 щодо вручення повісток фактично запроваджено принцип "територіальності повноважень" - офіційно надане право вручення повісток представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (а також всіма іншими особами, які мають право вручати повістки) виключно на певній території.

В п.31 Порядку №560 принципи "територіальності повноважень" сформульовано наступним чином:

представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки мають право вручати повістки - в межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відтак, наприклад, представник Оболонського ТЦК та СП м. Києва, який уповноважений вручати повістки, має право вручати такі повістки тільки на тій території, на яку поширюється повноваження Оболонського ТЦК та СП м. Києва, тобто на території Оболонського району м. Києва.

По-друге. Виклик громадян до ТЦК та СП під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку №560 – п.28 Порядку №560.

Тільки повісткою і ніяк по іншому.

В свою чергу, зі змісту п.30 Порядку №560 витікає, що:

  1. спочатку повістка формується за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів або бланк повістки заповнюється представником районного (міського) ТЦК та СП;
  2. потім сформовану або заповнену повістку особисто підписує та скріплює гербовою печаткою керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
  3. і наприкінці повістка реєструється, а номер повістки фіксується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Саме наведена послідовність (алгоритм) оформлення повістки передбачено Порядком №560.

Тобто спочатку повістка оформлюється (формується за допомогою реєстру або заповнюється від руки або заповнюється за допомогою друкарських засобів), а лише потім вже заповнена повістка підписується керівником ТКЦ та СП. І ніяк не навпаки!

Відтак, запроваджений алгоритм оформлення, підписання та реєстрації повістки має унеможливити випадки, коли керівник ТЦК та СП підписує пустий (не заповнений) бланк повістки з тим, що б потім відповідний працівник заповнив повістку "на коліні" на ім’я спійманої на дорозі особи.

Ще раз: керівник ТЦК та СП не має права підписати пустий (не заповнений) бланк повістки.

По-третє. Призначення представників ТЦК та СП, уповноважених вручати повістки, здійснюється наказом відповідного керівника, який є підставою для видачі посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки - п.31 Порядку №560.

В свою чергу, посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, видається головою (начальником) обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), яке засвідчується його особистим підписом та скріплюється гербовою печаткою - п.32 Порядку №560.

Таке посвідчення дійсне на адміністративно-територіальній одиниці, керівником якої видано посвідчення, у разі пред’явлення паспорта громадянина (посвідчення офіцера, військового квитка) - п.32 Порядку №560.

Саме наведений алгоритм передбачено приписами Порядку №560, а саме:

  • керівник ТЦК та СП своїм наказом призначає представника, уповноваженого вручати повістки:
  • на підставі наказу керівника ТЦК та СП голова (начальник) обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) видає такому представнику посвідчення, яке засвідчується його особистим підписом та скріплюється гербовою печаткою;
  • представник, уповноважений вручати повістки, на вимогу громадянина пред’являє свій паспорт громадянина (посвідчення офіцера, військовий квиток, службове посвідчення) та посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки – п.47 Порядку №560.

Звертаю увагу, що представник ТЦК та СП, уповноважений вручати повістки, зобов’язаний на вимогу громадянина пред’явити два документа: по-перше, свій паспорт громадянина (або посвідчення офіцера, або військовий квиток, або службове посвідчення) та посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, видане головою (начальником) обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Також зауважу, що службове посвідчення працівника ТЦК та СП та посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки – це два різних документа. Перше посвідчення посвічує посадове становище, а друге посвідчення посвідчує – право вручати повістки.

Ну і на останок – станом на сьогоднішній день форма та опис посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, ще не затверджена, а, відтак, вказаного посвідчення в легітимній формі просто не може існувати.

Потрібна правова допомога?

Маєте питання або потребуєте правової допомоги? Ми готові Вам допомогти!

Звертайтеся до нас за допомогою контактної інформації нижче або скористайтеся контактною формою, і ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Контактна інформація:

Правила вручення повісток під час мобілізації: що важливо знати | SMK LAW