Як відомо, здобувачі освіти, які навчаються і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, мають право на відстрочку від призиву на військову службу під час мобілізації на підставі п.1 ч.3 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі Закон № 3543-XII).
Здавалось би все зрозуміло: особи, які здобувають освіту, яка є вищою від раніше здобутого рівня освіти, мають право на відстрочку від призиву на військову службу під час мобілізації.
Але ця, як на мій погляд, проста та зрозуміла законодавча норма, яка в тексті Закону № 3543-XII виражається словами "здобувають освіту, яка є вищою за раніше здобутий рівень освіти" - фактично була спотворена на рівні підзаконних актів, що на практиці привело до позбавлення права на відстрочку певної категорії осіб, які за Законом № 3543-XII мають право на таку відстрочку.
Так, згідно з Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 (далі - постанова КМ України №560), здобувачі освіти, тобто студенти, для оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, мають надати до ТЦК та СП довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.
Без такої довідки ТЦК та СП не оформить відстрочку.
В свою чергу, згідно з роз’ясненнями, які викладені Міністерством освіти і науки України в листі №1/8856-24 від 20.05.2024 "Про формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти", для отримання Довідки здобувачу освіти необхідно буде звернутись до закладу освіти, в якому він навчається. Заклад освіти формуватиме в ЄДЕБО такі Довідки та видаватиме їх здобувачам освіти.
Крім того, у вказаному листі фактично наведено роз’яснення про те, що у разі, якщо здобувач освіти раніше, наприклад, в 2021 році, вже вступав для здобуття освітнього ступеню (далі - ОС) бакалавра, був відрахований, а потім повторно, наприклад, в 2024 році вступив (був зарахований) для здобуття ОС бакалавра, то у довідці, сформованій в ЄДЕБО, буде зазначено: "Ні, порушує" - тобто сам по собі повторний вступ (а не повторне здобуття освіти), порушує послідовність здобуття освіти за рівнем, а, відтак, така особа не має права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відтак, як нескладно помітити, у листі МОН №1/8856-24 від 20.05.2024 право на відстрочку поставлено в залежність не від рівня освіти, як завершеного етапу освіти, а від кількості разів вступу до навчального закладу, що суперечить приписам Закону № 3543-XII, зважаючи на наступне.
Так, за приписам Закону № 3543-XII право на відстрочку поставлено в залежність від рівня раніше здобутої освіти (а не від кількості спроб вступу та кількості самих вступів до навчального закладу) та в тексті Закону № 3543-XII виражено словами:
….здобувачі освіти, які здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури
Звертаю увагу, що у процитованій вище нормі законодавцем використано:
- дієслово "здобувають" (рівень освіти) - яке є дієсловом недоконаного виду, котре означає незавершену дію, без вказівки на результат у минулому, та вказує на процес набуття освіти у теперішньому та майбутньому часі;
- дієприкметник "здобутий" (рівень освіти) – який є дієприкметником минулого часу доконаного виду та означає подію, яка завершилася в минулому, вказуючи на її результативність в минулому.
В свою чергу "здобутий" рівень освіти" - це не сам по собі факт вступу до навчального закладу відповідного рівня, а завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій – п.23 ч.1 ст.1 Закону України "Про освіту".
Відтак, відмова у наданні відстрочки від призиву на військову службу під час мобілізації з тих підстав, що здобувач освіти раніше вже вступав до навчального закладу, але був відрахований, суперечить приписам Закону № 3543-XII.
Якби законодавець дійсно хотів позбавити права на відстрочку тих осіб, які раніше вступали до навчального закладу, але були відраховані, тобто пов’язати право на відстрочку не з раніше отриманою (здобутою) освітою, а з самим процесом вступу до навчального закладу, то відповідні положення Закону № 3543-XII законодавцем були би сформульовані, наприклад, так:
….. здобувачі освіти, які навчаються і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти або такий, що раніше здобувався …..
На мою думку, відмову у наданні відстрочки з тих підстав, що особа раніше вже вступала до навчального закладу, але була відрахована, можна та потрібно оскаржувати до суду.