Артур Сімейкоадвокат

Особисте розпорядження військовослужбовця: навіщо і як скласти

Особисте розпорядження військовослужбовця

Чергова консультація та чергова проблема: чоловік-військовослужбовець зник безвісті, особисте розпорядження не склав, а жінка хоча і проживала зі зниклим безвісті однією сім’єю, але не перебувала з ним у шлюбі, а, відтак, не була дружиною в розумінні п.6 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII), що унеможливлює отримання такою жінкою:

  • по-перше, грошового забезпечення військовослужбовця, яке виплачується, зокрема, дружині зниклого безвісті військовослужбовця - п.6 ст.9 Закон №2011-XII;
  • по-друге, одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою КМ України від 28.02.2022 №168, яка, крім дружини, може бути виплачена, зокрема, жінці, з якою зниклий безвісті чоловік проживав однією сім’єю без реєстрації шлюбу, але за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили.

Оскільки питання: а) особистого розпорядження; б) виплати грошового забезпечення та в) одноразової грошової допомоги дружині або жінці, з якою зниклий безвісті чоловік проживав однією сім’єю без реєстрації шлюбу – є багатоаспектними, то цьому питанню буде присвячено декілька постів, але одразу зауважу наступне.

До останніх законодавчих змін, військовослужбовець мав право скласти особисте розпорядження, по-перше, на випадок своєї загибелі (смерті), а, по-друге, виключно щодо виплати одноразової грошової допомоги.

Разом з тим, відповідно до змін, які мають набути чинність (більш детально – у наступному пості) військовослужбовець має право скласти особисте розпорядження не тільки на випадок своєї смерті та не тільки щодо одноразової грошової допомоги, але й, по-перше, на випадок захоплення в полон або заручником, інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти, а, по-друге, і щодо виплати належного йому грошового забезпечення.

Що стосується практичного вирішення питання, з яким до мене звернулись на консультацію, про яку зазначено на самому початку цього поста, то з огляду на те, що зниклий безвісті військовослужбовець своєчасно не склав особисте розпорядження на випадок свого зникнення безвісти (до останніх законодавчих змін і не міг скласти – хоча мав право скласти заповіт) та не уклав (не зареєстрував) шлюб з жінкою, яка звернулась до мене за консультацією, то:

  1. скоріш за все жінці не буде щомісяця виплачуватися грошове забезпечення зниклого безвісті військовослужбовця в розмірі посадового окладу + інші виплати (оклад за військове звання, надбавка за вислуга років, додаткові та інші види грошового забезпечення), виплата яких здійснюється до дня виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини;
  2. але можна "поборотись" за виплату одноразової грошової допомоги, звернувшись до суду з позовом (вважаю, що саме з позовною заявою, а не з заявою в порядку окремого провадження) про встановлення факту проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу.

Особисте розпорядження військовослужбовця – це щось на кшталт заповіту, але, на відміну від заповіту, може стосуватися не всього майна, майнових прав, а тільки певних виплат грошових сум: грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги.

Так, відповідно до приписів п.4 ст.16 Закону № 2011-XII (в нині чинній редакції) військовослужбовець має право скласти в письмовій довільній формі особисте розпорядження на випадок своєї загибелі (смерті) про виплату одноразової грошової допомоги особі (особам) за його вибором, визначивши розмір частки таких осіб у відсотках.

Справжність підпису військовослужбовця Збройних Сил України на особистому розпорядженні засвідчує командир військової частини або нотаріус.

Важно зауважити, що військовослужбовець має право у будь-який час скасувати особисте розпорядження або скласти нове. Кожне нове особисте розпорядження скасовує дійсність попереднього.

Оригінал особистого розпорядження передається військовослужбовцем командиру військової частини в день засвідчення на ньому справжності підпису про що робиться відповідний запис на копії особистого розпорядження, яка зберігається у військовослужбовця – п.6 Порядку та строків передачі військовослужбовцем оригіналу особистого розпорядження командиру військової частини, командиру/керівнику підрозділу органу (служби, військового формування) для зберігання в особовій справі, затвердженого постановою КМ України від 14.05.2024 №550.

В свою чергу, оригінал особистого розпорядження службою діловодства (канцелярією) військової частини, реєструється в установленому порядку та надсилається для зберігання до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації місця проживання або за місцем призову (прийняття) на військову службу такої особи, якщо такий призов (прийняття) на військову службу здійснювався (здійснювалося) не за місцем реєстрації місця проживання військовозобов’язаного - п.7 Порядку, затвердженого постановою КМ України від 14.05.2024 №550.

Раджу всім військовослужбовцям, відкинувши всі перестороги та забобони, скласти особисте розпорядження або заповіт на всі можливі й неможливі варіанти розвитку подій з тим, щоб уберегти своїх рідних та близьких від зовсім непотрібних клопіт та проблем.

Про законодавчі зміни правового регулювання інституту особистого розпорядження, які набуть чинність в наступному році, в наступному пості.

Потрібна правова допомога?

Маєте питання або потребуєте правової допомоги? Ми готові Вам допомогти!

Звертайтеся до нас за допомогою контактної інформації нижче або скористайтеся контактною формою, і ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Контактна інформація: