Артур Сімейкоадвокат

Чи мобілізують чоловіків до 25 років в Україні? Аналіз законодавства.

Військовослужбовець у формі

На особистих консультаціях багато запитань, на які не менше відповідей в мережі Інтернет, а чи мобілізують чоловіків до 25 років? І, якщо мобілізують, то кого, коли та чому?

Якщо коротко – то деяких можуть. Але кого та чому – давайте розбиратися з посиланням на приписи чинного законодавства.

Як відомо, Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05:30 год 24.02.2022 строком на 30 діб.

В подальшому відповідними Указами Президента України дія воєнного стану в Україні неодноразово продовжувалася. Останній раз – Указом Президента України від 06.05.2024 №271/2024 дія воєнного стану в Україні продовжена з 05:30 год 14.05.2024 строком на 90 діб.

Крім того, у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України “Про загальну мобілізацію” від 24.02.2022 №65/2022 оголошено проведення загальної мобілізації, проведення призову військовозобов’язаних для забезпечення потреб, зокрема, Збройних Сил України. Генеральному штабу Збройних Сил України доручено, визначити черговість та обсяги призову військовозобов’язаних.

В подальшому відповідними Указами Президента України строк проведення загальної мобілізації неодноразово продовжувався. Останній раз – Указом Президента України від 06.05.2024 № 272/2024 строк проведення загальної мобілізації продовжено з 14.05.2024 року на 90 діб.

Звертаю увагу, що Указом Президента України оголошена мобілізація військовозобов’язаних без визначення їх віку, що цілком логічно, а, тому, всі військовозобов’язані, незалежно від віку, підлягають мобілізації.

Відтак, як неважко здогадатися, мобілізують тільки тих чоловіків віком до 25-ти років, які, з одного боку, є військовозобов’язаними, а, з іншого боку, як військовозобов’язані не мають права на відстрочку.

Але чому деякі чоловіки віком до 25-ти років є військовозобов’язаними, а інші не мають такого статусу – розбираємося далі.

Згідно з ч.3 ст.14 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” (далі – Закон України №2232-XII) та п.17 Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого постановою КМ України від 21.03.2002 №352 (далі – Положення №352) щороку протягом січня - березня громадяни України чоловічої статі, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, комісіями з питань приписки ТЦК та СП беруться на облік та приписуються до призовних дільниць.

При цьому громадяни, які приписувалися до призовних дільниць, проходили медичний огляд для визначення стану придатності до військової служби – п.24 Положення №352.

Ну а далі, за результатами такого медичного огляду, комісія з питань приписки приймала, зокрема, одне з таких рішень:

  1. придатний до військової служби; або
  2. непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний – ч.10 ст.14 Закону України №2232-XII та п.24 п.26 Положення №352.

Особам, придатним до військової служби, видавалось посвідчення про приписку до призовної дільниці, такі особи набували статусу призовників та надалі протягом призовного віку (раніше до 27 років, на сьогоднішній день – до 25 років) чекали призову на строкову військову службу (на сьогоднішній день базова військова підготовка) – ст.15 Закону України №2232-XII та п.28 Положення №352.

В свою чергу, громадяни, непридатні до військової служби в мирний час, але придатні, хоча і обмежено, до служби у воєнний час, згідно з п.29 Положення №352 (в редакції, яка існувала до останніх законодавчих змін), по-перше, на військовий облік призовників не бралися, по-друге, строкову військову службу не проходили, а одразу на підставі рішення комісії з питань приписки отримували військовий квиток, переводились у запас та набували статус військовозобов’язаного запасу – непридатного до служби у мирний час, але обмежено придатного у воєнний час.

Відтак, молоді чоловіки, яким у рік приписки виповнювалося 17 років, за результатами медичного огляду набували статусу або призовника або військовозобов’язаного.

Таким чином, виходячи з існуючих раніше приписів законодавства, придатні до військової служби чоловіки у рік виповнення 17 років набували статусу призовника та проходили строкову військову службу. Саме такі чоловіки, яким не виповнилось 25 років та які не встигли пройти строкову військову службу, мають статус призовника, а, відтак, не підлягають мобілізації, оскільки, як мною роз’яснено вище, згідно з Указом Президента України оголошено проведення загальної мобілізації військовозобов’язаних, а не призовників.

В свою чергу, все з тим же, раніше існуючим законодавством, чоловіки, які у рік виповнення 17 років визнавалися непридатними до військової служби в мирний час, але обмежено придатними у воєнний – статусу призовника не набували, строкову службу не проходили, а отримували військовий квиток та набували статусу військовозобов’язаного запасу.

Ще раз, підсумовуючи: виходячи з існуючих раніше приписів законодавства мирного часу, чоловіки, придатні до військової служби у мирний час, у рік виповнення 17 років набували статусу призовників, а непридатні – статусу військовозобов’язаного запасу.

Саме такі чоловіки, непридатні до військової служби у мирний час, як військовозобов’язані запасу, можуть бути мобілізовані до 25 років, а в той же час придатні до військової служби призовники – мобілізації не підлягають.

Ну і є ще дві категорії осіб, які можуть бути мобілізовані у віці до 25 років, оскільки вони набули статусу військовозобов’язаного – це особи, які встигли пройти строкову військову службу, а, відтак, набули статусу військовозобов’язаного, та чоловіки, які закінчили військову кафедру у цивільному вищому навчальному закладі та отримали звання офіцера запасу.

Частиною п’ятою Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” (з урахуванням змін, внесених Законом від 11.04.2024 № 3633-IX) передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації до досягнення 25-річного віку військовозобов’язані, які пройшли базову загальновійськову підготовку відповідно до статті 10-1 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” чи базову військову службу.

Але, по-перше, базова загальновійськова підготовка для громадян розпочинається тільки з 1 вересня 2025 року, а, по-друге, на сьогоднішній день на законодавчому рівні не вирішено питання, а що робити з тими чоловіками, хто цю підготовку чи службу не проходив?!

Тому, чоловіків, яким не виповнилося 25 років та які не проходили військову службу чи військову кафедру, але їх свого часу визнали обмежено придатними, можуть мобілізувати, оскільки такі чоловіки свого часу набули статусу військовозобов’язаних.

На сьогоднішній день п.1 ч.1 ст.37 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” передбачено, що громадяни, придатні до військової служби, віком до 25 років, беруться на військовий облік призовників.

Однак порядку зняття з обліку військовозобов’язаних і взяття на облік призовників тих чоловіків до 25 років, кого раніше визнали обмежено придатними, немає.

24.06.2024 народні депутати України зареєстрували проект Закону України “Про внесення змін до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо розширення кола військовозобов’язаних до 25-річного віку для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації” № 11379.

Автори Законопроекту № 11379 пропонують внести зміни до частині п’ятої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", якими передбачити, що “військовозобов’язані, які були визнані непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час, в разі визнання їх придатними до військової служби, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації до досягнення 25-річного віку”.

Можна чекати законодавчих змін, а можна спробувати звернутися до суду за захистом своїх прав.

Потрібна правова допомога?

Маєте питання або потребуєте правової допомоги? Ми готові Вам допомогти!

Звертайтеся до нас за допомогою контактної інформації нижче або скористайтеся контактною формою, і ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Контактна інформація: